Andalúziába télen: ezeket jó, ha tudod, mielőtt útnak indulsz!
Lassan a végefelé közeledik a tél, mégis, aki meglépne kicsit a hideg elől, mert már nagyon elege van, vegye az irányt Dél-Spanyolország felé! Egy kis összefoglaló, mire számíthatunk ott, mit érdemes nézni, merre jó menni:
Tudnivalók a mindennapi élethez
Spanyolország, habár gyakorta azt halljuk, milyen rossz a gazdasági helyzettel bír, mi sok pozitív dolgot láttunk ott, ami épp ennek ellenkezőjéről győzött meg minket. Látni a fejlődést, a tenni akarást:
- alapvetően rendezett városok, szemetelés nélkül
- szelektív hulladékgyűjtés
- a belvárosban habár sok a járdán a kutyagumi, folyamatosan mossák az utcákat (magánemberek is a házaik előtt, és az önkormányzat is mosó autókkal)
- jó minőségű autópályák, autóutak
- hatalmas választék az élelmiszerüzletekben
- a nagyvárosokban építkezések, bővítések
- a világmárkák megtalálhatóak náluk is, rengeteg bevásárlóközpont van, az emberek imádnak vásárolni, mindig tele volt, akárhányszor megfordultunk valamelyikben
- a terek, parkok, játszóterek tiszták
- a tengerpart még télen is rendezett, nem láttunk szemetes partot, pedig nem csak a felkapott partokon jártunk
Érdekességek
- december-januári időszakban fél kilenckor kel fel a nap, így kilenc előtt még élelmiszerboltot sem találunk nagyon nyitva
- télen is tartják a sziesztát, 13-14 óra körül bezár minden (de tényleg minden), és öt órakor nyit ki újra
- sok helyen azt láttuk, hogy itt a tél is „szezon”. Ciprussal összehasonlítva például nagyon sok vendéglátóegység, étterem, szuvenírbolt volt nyitva (így gyakorlatilag az év minden időszakában)
- az élelmiszer-árak megközelítőleg hasonlóak, mint nálunk, kicsivel talán drágábbak
- nagyon gyerekcentrikusak, szinte minden felnőtt mellett volt gyerek, nem is egy (rengeteg babakocsi van)
- az előző pontból kifolyólag rengeteg nagyon jó minőségű, jó állapotban lévő, fantáziadús játszótér van (még a legutolsó kis faluban, a legjelentéktelenebb tengerparton is játszótér van, kifogástalan minőségben)
- nagyon szeretik a kutyákat, szinte minden második ember kutyát sétáltatott az utcán, tengerparton. Ennek megfelelően sok állatorvosi-rendelőt, kisállatboltot, állatfelszerelést- árusító helyet láttunk
- a citrusfélék ekkor érnek ott, így az utakat, parkokat, házak udvarát citrom-narancs-mandarinfák szegélyezik
- a legegyszerűbb boltokban is széles választékban lehet kapni a finomabbnál finomabb falatokat: hatalmas sonkákat (amiket természetesen felszelnek), sajtokat, gyümölcsöket, nagyobbakban tengeri halakat/ tenger gyümölcseit.
- bár mindenhol megértettük magunkat, azt tapasztaltuk, hogy az utca embere nem igazán beszél angolul
- nagyon szeretik a körforgalmakat, szinte alig találkoztunk jelzőlámpával, viszont több sávos körforgalmakkal annál inkább. S a körforgalmak közepén nagyon ötletes dekoráció volt, sokszor a tengerrel kapcsolatos motívumok díszítették a területet.
- Ha Gibraltárra át szeretnénk jutni, határátlépés szükséges, mert hivatalosan az Egyesült Királysághoz tartozik (itt van a világ egyik legérdekesebb repülőtere, ugyanis, ahogy átlépjük a határt, a városba vezető út kettészeli a Gibraltári Repülőtér kifutópályáját. Ha jön egy gép (vagy bármilyen keresztbe forgalom van, pl autó halad át), elkezd szirénázni, s pirosra vált a lámpa, hogy meg kell állni. Mivel a felszállópálya mindkét oldalról védtelen, teljesen nyitott, így annyira fúj ott a szél, hogy rá lehetett volna feküdni.
- rengetegen bicikliznek az utakon, a hegyekben. Figyelni kell rájuk, ha autóval megyünk, ez több helyen ki is van táblázva
- a termőföld mindenhol ki van használva, katonás sorrendben állnak egymás mellett a citrus-, olajfák, szőlőligetek. Ami nincs megművelve, az is felszántva, rendezetten várja sorát.
A dél-spanyol tengerpart
Bár a tengerben, óceánban nem volt szerencsénk fürdeni, sokat sétáltunk ott. Végtelenül hosszúnak tűnő, homokos partot kell elképzelni, látszik, hogy karban tartják, rendezett. A marbellai, malagai partokra (vagyis azokra, melyek jobban fókuszban vannak, kiemelt üdülőövezetek), még inkább jellemző a fent említett rendezettség, ápoltság.
Manilva felé haladva, már találtunk olyan eldugott partokat, ahol nem ez volt a jellemző, viszont cserébe a tenger vadságát, volt hely, ahol a kagylók százait csodálhattuk meg.
Tarifánál pedig ott a fenséges Atlanti-óceán, még hosszabb, még szélesebb partszakasszal, nagyon finom, sárgás-fehéres homokkal, és hatalmas hullámokkal. Lenyűgöző azt az erőt látni, amit az óceán tud mutatni.
Amire figyelni kell a téli utazás során
Télen a mediterrán régióba utazni, igazi varázslat. Kellemes 18-20 fok, tökéletes idő a nyári 40 fokban élvezhetetlen városlátogatásokat megtenni, s habár a vízbe csak a bátrabbak merészkednek be, hosszú sétáknak, kavicsdobálásoknak, pihenésnek lehet helyszíne a vízpart.
Néhány dologra azonban érdemes odafigyelni, aki télen utazik mediterrán térségbe (jelene esetben spanyol földre):
- Minden esetben olyan szállást célszerű foglalni, amiben van fűtés, vagy legalábbis klíma, ami fűteni is tud. A tapasztalatunk az volt, hogy mivel a szobák jellemzően nincsenek folyamatosan ebben az időszakban kiadva, sokat állhatnak üresen, fűtetlenül, a falak átveszik a hideget, és legalább egy nap szükséges, hogy átmelegedjen a helyiség. Ez akkor lehet kellemetlen, ha este érkezünk a fűtetlen szálláshelyre. Mi első éjszaka a szállásokon jól felöltözve aludtunk, második naptól nem volt probléma, de erre érdemes odafigyelni.
- Érdemes előre tájékozódni, az ünnepek alakulásáról, az üzletek nyitvatartásáról. Spanyolországban például csak december 25-én voltak zárva az üzletek, 24-én és 26-án már a szokásos nyitvatartási idő volt. Viszont mivel náluk január 6-a piros betűs ünnep (akkor kapják állítólag a gyerekek az ajándékokat), nem volt nyitva aznap semmi. A nagyobb településeken január 5-én lezárásokra érdemes számítani, mert ilyenkor felvonulások vannak, hatalmas mozgó díszletekről a gyerekeknek cukrot, játékokat dobálnak, s vonulnak végig az egész városon. Az ünnepek mellett a téli nyitvatartásról is érdemes tájékozódni, a múzeumok, nevezetességek sokszor rövidebb ideig várják a látogatókat.
Látnivalók
Kislányunk napirendjét követve, általában napi két programra volt lehetőségünk: déli alvás előtt és után. Ha az úticélunk távolabb volt, akkor pedig délelőtt egy közelebbi helyre mentünk, s az autóban aludt, amíg elértünk a délutáni célunkig.
Nagyon sok szépséget láttunk ott tartózkodásunk alatt, íme:
Torremolinos: minden megtalálható, ami a mindennapi élethez szükséges. Boltok, tengerpart, gyerekeknek játszótér. Hangulatos csempékkel kirakott házak sorakoznak az utcákon. Nagyon szép a városban található Botanikus kert, érdemes pár órát szánni rá, igazi kis ékszerdoboz. A városban a parkolás nehéz, főleg, ha a ház előtt szeretnénk közvetlenül megállni- az utcák szűkek. Citrom-, és narancsfák szegényezik az utcákat. Rengeteg ember tart kutyát, viszont sajnos a végtermékeiket sokan nem szedik fel, ezért van, hogy a járdán kerülgetni kell a kutyagumit. Szerencsére folyamatosan takarítva vannak az utcák. Ez a város jó kiindulópont volt a kalandozásainkhoz.
Málaga: igazi mediterrán nagyváros, annak minden szépségével és hátrányával. Autóval közlekedni elég nehéz, ugyan ez igaz a parkolásra is. Sokszor van dugó, s parkolóhelyet találni az utcán szinte lehetetlen. Mi is a mélygarázsokat használtuk, azonban ezeknek elég borsos az áruk (három óráért fizettünk hat eurót). A belvárosi rész rendkívül hangulatos, végig utcazenészekkel volt tele a környék, kivilágított épületekben gyönyörködhettünk, s közben mandarinillat lengte be a környéket. Hangulatos parkok, kikötői sétány. Rengeteg ember mindenhol, de mégis eloszlik, nem volt tömeg. Az emberek jól érzik magukat, baráti társaságok, családok vacsoráznak, sétálnak. Csodálatos a kilátás a Gibralfaro kastélyból; az egész kikötőt, s Málaga városát látni lehet. (Mj: elég meredek úton kell felmenni, s bár nem lehetetlen a babakocsit feltolni, embert próbáló feladat volt). Vasárnaponként 14:00-tól ingyenesen látogatható.
Fuengirola: Nagy bevásárlóközpont található itt, kastély, parkok. Itt találtuk az egyik legjobb játszóteret: kalózhajó mintájára van megcsinálva, még a hullámok is meg vannak mintázva. A játszótér mellett a szülőket egy kiülős kávézó várja, tökéletes rálátással a játszótérre.
Banelmádena: az óváros nagyon hangulatos, kedves utcácskáival, fehérre meszelt házaival. Játszóteret itt is találtunk, mellette nem kávézó állt, hanem csodás kilátást nyújtó panoráma. Található itt egy gyönyörű sztúpa, meseszép kilátással a tengerre. A sztúpa mellett van egy egész évben nyitva tartó Lepkepark is.
Itt található a Colomares Monument is, amit éveken keresztül épített egy művész, s Kolombusznak, s Amerika felfedezésének állít emléket. Annyira részletes és gyönyörű ez az épület-együttes, hogy vétek lenne kihagyni.
Mijas: abszolút a kedvencünk lett ez a gyönyörű kis település. Sziklatemplom, kilátás az öbölre, lovas-és csacsitaxi, hangulatos főtér, fehérre meszelt házak, szűk utcácskák, régi malom (ahonnan ingyenesen elhozható Mijas térképe); hegyoldalba épített templom, ahová csak gyalog lehet feljutni, bikaviadal aréna. Ha csak egy településre lehetne visszamennünk, ez lenne az.
Marbella: hangulatos üdülőváros, főszezonon kívül is karbantartott tengerparttal, sétálóutcával, parkokkal, étkezési lehetőségekkel. A parton itt láttuk a legtöbb homokszobrot készítő embert. Lenyűgöző volt mind, egytől-egyig.
Antequera: ami nem más, mint „Andalúzia Firenzéje.” Látni kell.
Setenil de las Bodegas: ami a „Sziklákba épített város”.
Casares: a másik nagy kedvencünk, bejártuk A-tól Z-ig az aprócska kis települést. A hegytetőre felsétálva olyan nyugalomban lehet részünk, mint máshol sehol. A levegőben ragadozómadarak szállnak csendesen, a kis sziklába vésett temetőben is érdemes tenni egy sétát, nagyon különleges. A fehér házak itt is jellemzőek.
Ronda: egyszerűen meseszép. Az Új Híd maga a csoda, a képek nem adják vissza annak hatalmasságát. A Bikaviadal-aréna is megér egy sétát, a benne lévő múzeummal együtt.
Gibraltár: az angol kézben lévő félsziget nagyon különleges, érdemes rászánni pár órát, napot. Mi gyalog és autóval is átmentünk. Aki gyalog megy, vannak buszok, több útvonalon, melyek segítségével meg lehet nézni a nevezetességeket. A Rock of Gibraltár hatalmas, a tengerpart különleges, az Európa Pontot is érdemes megnézni. Csipetnyi Anglia Andalúziában.
Tarifa: ahol a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán találkozik: balra a nyugodt tengert pillanthatja meg az arra járó, jobbra pedig a türkiz színű, hatalmas hullámokat eregető óceánt. Pont úgy jött ki, hogy a január elsejét töltöttük ott. Életre szóló élmény volt.
Karácsony Andalúziában: hasznos tippek gyerekkel utazóknak is! >>
Karácsony Andalúziában: hasznos tippek gyerekkel utazóknak is! >>