Kashbák útján: Marokkó egyik leglátványosabb útvonala
A Kashbák útja Marokkó egyik legismertebb útvonala. Marrakeshből indulva érdemes bejárni, de lehetséges Ouarzazateból is, amennyiben belső járattal Casablancaból vagy Tangierből repülünk át. Ouarzazate országúton Agadirból is könnyen megközelíthető.
Átkelés a Tizi N’Tichka hágón
Ha Marrakeshből indulunk, követhetjük az évszázadok óta használt karavánút nyomvonalát. Ezen a karavánúton keltek át a Mali felől érkező kereskedők a Magas-Atlasz hegységen és értek Marrakesh városába. A Tizi N’Tichka hágó legmagasabb pontja eléri a 2260 méter tengerszint feletti magasságot, amivel kivívja a legmagasabb Észak-afrikai hágó címet.
Ounila völgy
Az utat a francia katonák építették meg 1936-ban. A főút egyenesen vezet Ouarzazateba. Azonban, ha sok időnk van és elég magas autóval rendelkezünk, érdemes útba iktatni a csodálatos Ounila völgyet is. A hágón átkelve rögtön az első lehetőségnél rá kell fordulni egy jelentéktelen mellékútra (P5106), amely Teloueten keresztül halad Aït Benhaddouig.
Telouet
Telouetben található a híres Glaoui család omladozó kashbája. A Glaoui család több, mint fél évszázadon át uralta a XIX. században Dél-Marokkóban az Ouarzazate régiót és az ő kiváltságuk volt a Szaharából Marrakeshbe tartó karavánút ellenőrzése. A Telouet hágóról (1800m) leereszkedve, a P1506-os út mintegy 40 kilométeren keresztül kacskaringózik az Ounila völgyben, egészen Aït Benhaddouig.
A Ziz folyóhoz hasonlóan az Ounila is életet fakaszt egy különben nagyon száraz, félsivatagos környezetben a Magas-Atlasz lábánál. Ahogy követjük a kacskaringós P1506-os utat, szinte minden kanyar mögül elénk tárul egy-egy zöldellő oázis képe.
Aït Benhaddou
Aït Benhaddou előtt mitegy hat kilométerre található egy kevésbé ismert, de látványos erődítmény, az 1860-ban épült Tamdaght kashba, melynek ma egyedüli lakói a gólyák és más madarak. A kashbah körül jót lehet túrázni az olajpálmák között.
Aït Benhaddou egy erődített falu az Ounila völgy végénél, 32 kilométerre Ouarzazatetól, kis kitérőre az N9/N10-es országúttól. Hajdanában a Ben Haddou berber klán központja volt, akik a XI.-XII. században ellenőrzésük alatt tartották a Szaharán keresztül vezető, Ouarzazatenál kereszteződő karavánutakat.
Picivel később, a XII.-XVI. század között épült a ma is látható kszár, amely lakosainak számát körülbelül ezer főre becsülték. A kszár falai közé ablaktalan vályogtornyok épültek, amelynek alsó szintjein istállók és raktárak voltak, a felsőbb szintjei pedig lakásként szolgáltak. A tornyok zárt udvarokat ellenőriztek. Régi berber szokás szerint a faluban nem volt minaret. A kszár 2009 óta UNESCO világörökség része.
Ouarzazate
Ouarzazate egy kisváros (körülbelül 60000 lakossal) a régi karavánutak metszéspontjánál. Látnivalókban nemigen dúskál, de modern szállodái miatt bázisként használhatjuk a környék felfedezéséhez. A karavánok egyrészt a Draa völgyén keresztül haladtak Zagora irányába, amely ma egy ismert tevegelő hely, ahol a látogatók a kősivataggal ismerkedhetnek.
Másik útvonal
A kashbák útjának másik ága a Skoura – Dadès völgy – Todra szurdok – Tinejdad – Erfoud – Merzouga útvonal, amely a híres Erg Chebbi homokdűnéi mellett halad el (népszerű turistaközpont a homoksivataggal ismerkedni vágyók számára).
Marokkó olyan hatalmas és olyan sok látnivaló van, hogy egyetlen út alkalmával lehetetlen mindent megnézni. 2018-ban kétszer is felkerestem az országot és összességében több, mint három hetet töltöttem ott, de még így is maradt egy csomó fehér folt.
Még többet olvashatsz, többek között Marokkóról is a blogomon: https://www.trace.hu/blog/morocco/
Szuper összefoglaló!
Én is már évek óta szeretnék eljutni Marokkóba. Nem győzöm gyűjteni az infókat. 🙂
Köszönöm! Egy út nem is lesz elég, hatalmas ország 🙂